Емоційний інтелект та його важливість в розвитку дітей

Багато батьків недооцінюють важливість емоційного інтелекту в гонитві за раннім
розвитком та предметними навичками.

Багато батьків недооцінюють важливість емоційного інтелекту в гонитві за раннім розвитком та предметними навичками.  Відбувається це через незнання і нерозуміння важливості тих чи інших аспектів розвитку дитини.  Безсумнівно, вміння читати, рахувати, вивчення іноземних мов важливо і потрібно, але і на інші сфери звертати увагу теж необхідно.

Пропоную розібратися з питанням важливості емоційного інтелекту і в тому, як його розвивати.

Що таке емоційний інтелект

Емоційний інтелект (ЕІ) — це здатність розпізнавати і висловлювати свої емоції, а також розуміти емоції інших.  Від рівня ЕІ залежить здатність управління емоціями в залежності від ситуації і необхідності.

ЕІ важливий протягом усього життя: починаючи від спілкування з батьками, друзями і закінчуючи стосунками з колегами.  Якщо не навчити дитину жити зі своїми почуттями, в майбутньому це може негативно позначитися на відносинах з оточуючими.

Навіщо потрібно розвивати емоційний інтелект у дітей

1. Уміння управляти поведінкою

Маленькі діти ще не вміють належним чином керувати емоціями, тому якщо ви даєте нецікаву кашу, відправляєте спати або забераєте додому з прогулянки — дитина вередує.  Його відповідною реакцією стає плач, роздратування або навіть гнів.

Суть в тому, що малюк не відразу починає усвідомлювати свої почуття, але емоційно хоче відреагувати.  Йому не хочеться чогось — він реагує як вміє, а значить, плаче.  Тому так важливо навчити дитину розуміти і приймати свої емоції, пояснити, що буває сумно і прикро і навчиться з цим справлятися.

2. Розуміння емоцій інших людей

На основі своїх емоцій і переживань, дитина вчиться розуміти емоції інших людей.

Чому ж це так важливо:

  1. вміння розпізнати емоції інших дозволяє бути хорошим співрозмовником і другом;
  2. розвиток емпатії дозволяє в майбутньому будувати міцніші сімейні і дружні зв’язки;
  3. розуміння того як на ті чи інші слова і дії емоційно реагують інші люди вчить відповідальності за свою поведінку.

Важливо розуміти, що саме батьки несуть більшу частину відповідальності за розвиток емоційного інтелекту.  З раннього віку не потрібно лаяти дитину за бурхливі прояви почуттів.  Слід пояснювати, що і чому він зараз відчуває і що це нормально.  Ні в якому разі не можна змушувати дитину соромитися своїх емоцій.

Як розвинути емоційний інтелект

Розвитком ЕІ варто усвідомлено займатися з раннього віку.  Адже навіть перші дитячі ігри і реакція на них, наприклад, пожвавлення при грі в «Ку-ку» сприяють цьому.

Розглянемо принципи розвитку ЕІ у малюків:

Проговаривайте все почуття і емоції, які дитина відчуває на даний момент.Це допоможе співставити внутрішній стан з певним словом.

Пропонуйте порівняння, які допоможуть визначити випробовується почуття. Порівняння можуть бути як антонімічними (радість — смуток, сміх — сльози), так і синонімічними (сміх — веселощі, смуток — нудьга). 

Навчайте дитину показувати свої почуття, а не переживати їх в собі.  Важливо, щоб дитина розуміла, що навіть в негативних емоціях немає нічого поганого і ховати їх не потрібно.

Школа «ЕМОЛЕКТ» навчає дітей емоційній грамотності, розвиває емоційний інтелект та м’які навички (soft skills).  Наші педагоги знаходять підхід до кожної дитини і допомагають дітям навчатися в групові та індивідуальні формі.